Refleksologia i badania naukowe

Refleksologia i badania naukowe

Zabiegi refleksologii na stopach, dłoniach, twarzy i głowie są formą obudzenia ciała człowieka do poszukiwania zdrowia. Balansują pracę całego ciała, relaksują łagodząc stres i napięcia, usprawniają pracę krwiobiegu, likwidują bardzo szybko zastoje i bóle, uruchamiają procesy oczyszczania. To uzdrawiająca terapia ciała, umysłu i ducha. Z zabiegu na zabieg zwiększają się siły życiowe i polepsza praca umysłu gotowego do działania. Jest całkowicie bezpieczna, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i nie można jej przedawkować. Można ją stosować zarówno u małych dzieci jak i u osób w podeszłym wieku. Sprawdza się znakomicie w terapii rodzinnej. To niezwykle skuteczna i prosta metoda. Można ją z powodzeniem stosować samemu, bądź korzystać z pomocy Refleksologa.

A co badania mówią na temat Refleksologii?

Dostępnych jest stosunkowo niewiele. Prowadzone są głównie w Chinach i Stanach Zjednoczonych i potwierdzają zarówno skuteczność refleksologii w stosowaniu w poszczególnych przypadkach jak i jej wpływ na profilaktykę zdrowia.

Na uwagę zasługuje najnowsze badanie z 2021 przeprowadzone w Chinach, gdzie za pomocą metaanalizy randomizowanych badan kontrolnych badano czy refleksologia stóp może być terapią uzupełniającą zaburzenia snu. Do pomiaru wyników użyto indeksu jakości snu – Pittsburgh Sleep Quality Index. Wyniki mnie nie zaskoczyły i wykazały, że refleksologia stóp skutkowała większym obniżeniem jakości snu w grupie eksperymentalnej w porównaniu z grupą kontrolną. Jeśli chodzi o efekt terapeutyczny, uczestnicy w grupie interwencyjnej rzadziej mieli problemy ze snem niż w grupie kontrolnej. We wnioskach jasno określono, że refleksologia stóp przyniosła znaczącą poprawę w zaburzeniach snu. Uznano również że jest nieinwazyjną i wygodną interwencją, a regularne przyjmowanie refleksologii stóp można uznać za terapie uzupełniającą, mającą na celu poprawę jakości snu dorosłych z zaburzeniami snu. Zarekomendowano również aby pracownicy służby zdrowia po przez wykonywanie zabiegów łagodzili zaburzenia snu u pacjentów przebywających na oddziałach szpitalnych.[1]

Kolejne badanie dotyczy wpływu refleksologii na depresję, lęk i jakość snu u dorosłych. Zostało przeprowadzone w 2020 również w Chinach. Dokonano 26 randomizowanych, kontrolnych badań z udziałem 2366 uczestników. Metaanalizy wykazały, że interwencja refleksologii stóp istotnie poprawiła depresje u dorosłych oraz jakość snu. Dodatkowo metaregresja ujawniła, że wydłużenie całkowitego czasu refleksologii stóp i czasu trwania może jeszcze znacząco poprawić jakość snu. Ostateczne wnioski: Refleksologia stóp może stanowić dodatkową niefarmakologiczną interwencję u osób dorosłych z depresją, lękiem lub zaburzeniami snu.

Menopauza, czy okres poporodowy to czas kiedy stres, lęki i napięcia oraz zmęczenie są prawie wpisane w ten stan. Dlatego też przeprowadzono badania sprawdzające czy refleksologia jest w stanie zlikwidować lub w istotny sposób ograniczyć te dolegliwości. Jedno z nich wykonane w 2009, gdzie uczestnikami było 59 kobiet w średnim wieku (40-60lat) przed menopauzą mieszkających w mieście (30 w grupie eksperymentalnej i 29 w grupie kontrolnej). Refleksologia stóp wykonywana była trzy razy w tygodniu przez 6 tygodni po 40 minut na każdej sesji. Wyniki wykazały, że zastosowana terapia refleksologii była skuteczna w zmniejszaniu odczuwanego stresu i zmęczenia oraz dodatkowo pomogła w krążeniu krwi.[2]

Inne badanie z 2015 dotyczyło wpływu masażu refleksologicznego na zmęczenie, stres i depresję poporodową u kobiet po porodzie. Do badania zrekrutowano 70 kobiet w ośrodku opieki poporodowej i przydzielono je do grupy eksperymentalnej lub kontrolnej, wszędzie z tą samą ilością kobiet. Grupie doświadczalnej wykonywano zabiegi refleksologii stóp codziennie przez trzy dni. Dane analizowano za pomocą testu Chi-kwadrat, dokładnego testu Fishera i testu t-Studenta. Badanie pokazało, że poziom zmęczenia w grupie eksperymentalnej był istotnie niższy niż w grupie kontrolnej, poziom kortyzolu w moczu kobiet w grupie eksperymentalnej był istotnie niższy niż w grupie kontrolnej. Również poziom depresji w grupie eksperymentalnej był istotnie niższy niż w grupie kontrolnej.[3]

Kolejne prace badawcze z lat 2011 i 2012 pokazują przeprowadzone badania dotyczące pozytywnego wpływu zabiegów refleksologii stóp na zmniejszenie zmęczenia i obniżenie poziomu stresu u kobiet w średnim wieku i studentek studiów licencjackich. W każdym przypadku zastosowano zabiegi trzy razy w tygodniu przez 6 tygodni w grupach eksperymentalnych. Uzyskane wyniki wskazują że refleskologia stóp może być stosowana jako interwencja w przypadku odczuwanego stresu, zmęczenia oraz skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi a także w poprawie temperatury skóry.[4] [5]

Środowisko naukowe, lekarze zwłaszcza w Polsce niechętnie korzystają jak do tej pory z refleksologii jako terapii wspomagającej. Często nie wiedząc że taka terapia manualna istnieje. Jest to wielka szkoda zważywszy na jej skuteczność, bezinwazyjność i bezpieczność. Być może potrzeba więcej czasu i więcej badań, które dla środowiska naukowego stanowią podstawowy argument, czy działa czy nie.

Refleksologia wpływa na poprawę stanu zdrowia i samopoczucie, ale ważne są także inne sposoby dbania o własne zdrowie, jak właściwa dieta, odpowiednie oddychanie, aktywność fizyczna, właściwa higiena snu, radzenie sobie ze stresem, dbanie o równowagę psychiczną oraz pozytywne podejście do życia.

Poprawa jakości i zwiększenie czasu snu to jedne z pierwszych objawów świadczących o tym, że organizm wraca do równowagi. Nie jest niczym niezwykłym, że klient zauważa poprawę już po jednym zabiegu refleksologii. Okres po którym nastąpi całkowita poprawa jest zależny od intensywności problemu, czasu jego występowania oraz kondycji i zasobów energetycznych klienta. Zwykle przewlekła bezsenność wymaga dziesięciu czy dwunastu zabiegów, przed uzyskaniem trwałej poprawy. Zwykle w trakcie tego procesu zmniejszają się również inne objawy.

Stan głębokiego odprężenia zarówno podczas zabiegu jak i po odgrywa ważną rolę zarówno w procesie zdrowienia jak i zapobiegania chorobom. Zabiegi refleksologii pozwalają na osiągnięcie pełnej harmonii organizmu. Dla refleksologa ciało zdrowieje od środka. Refleksologia harmonizuje pracę całego ciała, uzdrawia kompletny organizm i śmiało można ją zakwalifikować jako terapię holistyczną.


[1]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33615535/ [online: 12.06.2022]

[2]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19901496/ [online: 12.06.2022]

[3]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26364533/ [online: 12.06.2022]

[4]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21516005/ [online: 12.06.2022]

[5]    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23221660/ [online: 12.06.2022]